Çift Anadal

Yakın Doğu Üniversitesi’nden İkinci Diploma Fırsatı: Çift Anadal Programı
Yakın Doğu Üniversitesi, ön lisans ve lisans programlarında eğitimlerini sürdüren öğrencilerine çift anadal programı ile ikinci diploma alma fırsatı sunuyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bölümlerinde başarılı olan öğrencilere Çift Anadal Programını (ÇAP) tamamlamak suretiyle kendi lisans programlarının yanı sıra diğer alanlarda da ikinci bir diploma alma fırsatı verileceği belirtildi.

Çift Anadal Programı Nedir?
Bir lisans programına devam etmekte olan öğrencilerden belirli koşulları yerine getirenlerin istedikleri ve kabul edildikleri takdirde, aynı fakülte içerisinde başka bir bölümde veya başka bir fakültede istedikleri herhangi bir bölümde, ikinci bir lisans diploması almalarına olanak sağlayan programa “Çift Anadal Programı” adı veriliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Çift Anadal Başvuru ve Kabul Koşulları
Sunulan ikinci diploma fırsatı için öğrencinin başvurduğu yarıyıla kadar aldığı lisans programındaki tüm kredili dersleri başarıyla tamamlamış olması ve başka bir çift anadal programına kayıt yaptırmamış olması gerekiyor. Öğrenci aynı anda birden fazla çift anadal programına kayıt yaptıramaz. Ancak öğrenci çift anadala ek olarak bir yan dal programına kayıt yaptırabilir.

Öğrenci ikinci anadal diploma programına, anadal lisans diploma programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, beş yıllık programlarda yedinci yarıyılın başında, altı yıllık programlarda ise dokuzuncu yarıyılın başında anadal önlisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir.

Çift anadal başvurusu için öğrencinin lisans programındaki genel akademik başarı not ortalamasının en az 2.72 olması ve lisans programında başarı sıralaması açısından en üst % 20 içinde yer alması gerekiyor. Lisans diploma programındaki genel akademik başarı not ortalaması en az 2.72 olan ancak başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde yer almayan öğrenciler, çift anadal yapılacak programın ilgili yıldaki taban puanından az olmamak üzere puana sahip olanlar da çift anadal programına başvurabilirler.

Yetenek sınavı ile öğrenci alan çift anadal diploma programına öğrenci kabulünde ise yetenek sınavında da başarılı olma şartı aranıyor. Çift Anadal başvuruları, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yapılabiliyor.

Bir Diplomaya Sığmayan Hayaller İçin İkinci Meslek Şansı…
Çift anadal programı ile ilgili bilgiler paylaşan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt, “Başarı şartını ve diğer koşulları sağlayan öğrenciler, Üniversitemizin iki diploma programından eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabileceklerdir” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin, öğrencilerine eğitim öğretim hayatları boyunca çeşitli eğitim fırsatları verildiğini ifade eden Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Kurt, üniversitenin sahip olduğu otuz yıllık tecrübesi binlerce öğretim elemanı ve eğitim metotlarında kullandığı gelişmiş teknolojileri ile eğitimde tercih edilen ilk üniversitelerden biri olduğunu dile getirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nden mezun öğrencilerin başta ülkenin ihtiyaçlarına cevap veren, uzman kişiler olarak değerli bireyler olmasını hedeflediklerini dile getiren Doç. Dr. Kurt, fırsat tanıdıkları çift anadal programı sayesinde farklı lisans programları ile öğrencilerin kariyerlerine ikinci meslek edinmelerini sağlayacaklarını söyledi.

İkinci diploma’nın; farklı lisans programları ile mesleki ve bireysel gelişiminin devam ettirmek isteyenlerin okuduğu veya mezun olduğu bölümle yetinmeyen öğrenci ve çalışanların tercih ettiği bir yöntem olarak öne çıktığını vurgulayan Doç. Dr. Kurt, “Bu imkan öğrenciler için önemli bir fırsat. Öğrenci ve araştırma odaklı bir üniversite olarak insana ve geleceğe yatırım yapmanın yanı sıra, öğrencilerimizi yerleştiği bölüm ve alanda uzmanlaştırırken onlara ikinci diploma alma şansı da tanıyoruz. Buraya gelen öğrenciler farklı alanlarda uzmanlaşıp, üniversitemizden mezun olma şansına sahip olacaklar. Öğrencilerin geleceğini yaptığı tercihlerle şekillendirdiği bilincinde olarak sadece meslek sahibi yapan bir okul değil, bir dünya görüşü ve misyonu kazandıran, hayatlarını ve kimliklerini şekillendiren bir kurum olmayı hedefliyoruz. Geleceğin ihtiyaçlarına göre öğrencilerimizi dünya standartlarında yetiştirmek ve topluma kazandırmak için çalışacağız” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Bilgi Almak için Lütfen Tıklayın.