YDÜ Mesleki Eğitim Çalıştayı’na Katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nden 31 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenen  YDÜ Mesleki Eğitim Çalıştayı’nda Programlar / Meslek Standartları temalı masada Doç. Dr. Behçet Öznacar, İş Hayatı İstihdam İlişkisi temalı masada Aziz Girpınar, Yaşam Boyu Eğitim temalı masada Doç. Dr. Sezer Kanbul temsil ederek hazırlanan rapora katkı koydu.

Açılış töreninde konuşan Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın, mesleki eğitimin sosyal ve ekonomik sektörler ile iş birliği içerisinde ulusal ve uluslararası mesleki yeterlilik ve değerlere sahip, yenilikçi, girişimci, üretken, ekonomiye değer katan ve kaliteli iş gücü yetiştirmeyi amaçladığını belirtti. Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’nin gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası düzeydeki projelerden bahseden Hocanın, sosyal paydaşlar olan odalar ve birliklerle ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine dikkat çekti. KKTC’nin eğitim yönünde büyük değerlere ve kaynaklara sahip olduğunun altını çizen Hocanın, masalarda yapılacak olan çalışmalarla ilgili bilgi paylaştı.

Törende konuşan KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, çalıştayda bulunmaktan dolayı gururlu olduğunu belirterek, ülkedeki gençler işsizlikten yakınırken veya göç ederken, diğer yandan 40 bin çalışma izinli insanın ülkeye gelip burada ekmek yiyebilmesinin, belli ki yanlış giden bir şeyler olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti. Kamu ve özel sektörlerin bir araya gelmesinin önemine dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, ülkenin ihtiyaçlarını tespit etmek ve gidilecek yolu çizmenin vazifeleri olduğunu ifade etti. Çalıştayın bu vazifenin bir parçası olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, kalıcı bir milli eğitim politikası oluşturmak ve bunu siyaset üstü farklı bir noktada tutma gerekliliğine işaret etti. Mesleki eğitimin olmazsa olmazları olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, sektörün de kendi topraklarına ve insanına sahip çıkmasının, onlara kucak açmakla ve onların da yetişmesine şans vermekle ilgili olduğunu bilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bakan Çavuşoğlu, çalıştayın raporlarının ülkeye ışık tutmasını diledi.

KKTC’de mesleki eğitimin standardizasyonunun sağlanması, eğitim kalitesinin dünya ile bütünleşmesi ve sürdürülebilir esnek mesleki eğitimin elde edilmesini amaçlayan çalıştayda dört farklı çalışma grubu yer aldı. Çalışma gruplarında bakanlıklar, siyasi partiler, üniversiteler, öğretmenler, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerden temsilciler hazır bulundu.

“Yasa/Yönetim” başlığı, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın’ın başkanlığında görüşüldü. Bu başlıkta; mesleki yeterlilik çerçevesi uygulanması için etkin mekanizma ve yöntemler, sertifika sisteminde ölçme ve değerlendirmenin standardizasyonu ile mesleki eğitimde yasalar, düzenlemeler ve sorumluluklar gibi konular tartışıldı.

“Programlar/Meslek Standartları” başlığı, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Dairesi Müdürü Murad Aktuğ’un başkanlığında görüşüldü. Bu başlıkta; programların geliştirilme esasları, öğretim planları, öğretmen alan yeterlilikleri gibi konular tartışıldı.

“Okul ve Üniversite ile İş Hayatı, İstihdam İlişkisi” başlığı DAÜ Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nazife Dimililer’in başkanlığında görüşüldü. Bu başlıkta; okul ve üniversitelerin yeterlilikleri, iş hayatına geçişler, okulların desteklenmesi gibi konular tartışıldı.

“Yaşam Boyu Eğitim” başlığı DAÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç’ın başkanlığında görüşüldü. Bu başlıkta; okulların ve üniversitelerin yaşam boyu sorumlulukları, uygulanan programların ve eğitimlerin standardizasyonu, sertifikaların kabulü ve geçerliliği gibi konular tartışıldı.

Çalıştay saat 16:00’da grup kararlarının açıklandığı kapanış toplantısı ile sona erdi.

1 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilen Mesleki Eğitim Çalıştayı’na ait çalıştay raporu Buradan indirip inceleyebilirsiniz.